A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szervezésében, többször jártunk már a virágos utak keretein belül kertészetlátogatáson, külföldi virágos kiállításon. Idén tavasszal is ellátogattunk Ausztriába, a pandémia miatt elhalasztott virágkötészeti mestervizsga megtekintésére. Idén ősszel is lesz kiállítás, amire szintén tervezünk egy utazást, így kedvcsinálónak nézzük át a tavaszi vizsga kézben kötött csokrait. A két éves mesterképzésnek egy magyar résztvevője is van, Vrskovetz Maja, aki a tavaszi kiállítás alkalmával bevezetett minket a kulisszatitkokba, így most az ő szavaival ismerkedjünk meg a feladattal. 

„Témamunka

A mestervizsga legnagyobb és talán legfontosabb feladata a témamunka. Minden évben más a téma, mely a kiállítás mottója is lesz, majd ezen belül mindenki kap egy saját témát. Idén a tavaszi impressziók volt ez a téma. Impresszió- egy benyomás, hatás. Egy benyomás mely ér minket tavasszal… hogy hol, ez volt a diákok külön feladata: egy gyógynövénykertben, egy parkban, az erdő szélén, egy fenyőerdőben, a patakparton stb.

A megkötés annyi volt – ez is minden évben más – hogy egy olyan dekoráció készüljön, mely egy 1*1*1m-es alapon van. Felfelé bármeddig érhetett az installáció.

Ez a feladat nagyon elgondolkodtató volt minden vizsgázó számára. A saját érzéseiket, gondolataik kellett megjeleníteni, melyek egy bizonyos hely kapcsán bennük keletkeztek. Volt, aki az életében történ hatalmas fordulatot jelenítette meg a témán keresztül, más húsvét reggelét, amikor a nap éppen felkel. A patak partjának csobogó hangját vagy éppen a láp ködös homályát. Voltak, akik elmentek arra a helyre, melyről a témájuk szólt pl. fenyőerdő, és nyugalomban szemlélődve figyelte az érzéseket, melyek eltöltik.  Volt olyan is, aki a témáját, mely egy olyan kert volt, ahol csak hagymás növények vannak, abból a szempontból közelítette meg, hogy a növények honnan is származnak eredetileg és az ehhez fűződő benyomásait készítette el. Lehetett az is opció, hogy egy bizonyos helyet választ ki valaki pl. nem csak egy folyópart, hanem a Duna partja, vagy nem csak egy kolostorkert hanem pl. a franciaországi Fontenayi ciszterci apátság kolostorkertje a román kor idején.

Ebben a feladatban még az is különleges, hogy a diáknak prezentálnia kell az alkotását a vizsgabizottság előtt. El kell mondania, mi volt az, ami inspirálta, miért pont így készítette el a témamunkáját.

A kiállítás alatt mind a két nap reggelén Franz-Josef Wein mester egy körbevezetést tart itt, és minden egyes vizsgadarabot bemutat az érdeklődőknek. Mesél magáról a személyről is, aki készítette és részletesen elmagyarázza mi miért van úgy azon az installáción, ahogy ott látható. Mivel az évfolyamot személyesen is ismertem, idén nagyon megható volt ez a bemutatót meghallgatni.

Ha bárkinek felkeltettem a kíváncsiságát az iskola és a kiállítás iránt, akkor ajánlom a következő évfolyam vizsgakiállítását, mely szintén idén lesz, ha semmi sem szól közbe akkor szeptemberben.”

Az őszi kiállítás megtekintésének időpontja, szeptember 11 vasárnap.

 

A jelentkezési lap INNEN tölthető le.

Bővebb információ: Szentpéteri Szabolcs (+36 20 375 7670), Tóth Zsuzsa (+36 70 415 5243)