A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szervezésében, többször jártunk már a virágos utak keretein belül kertészetlátogatáson, külföldi virágos kiállításon. Idén tavasszal is ellátogattunk Ausztriába, a pandémia miatt elhalasztott virágkötészeti mestervizsga megtekintésére. Idén ősszel is lesz kiállítás, amire szintén tervezünk egy utazást, így kedvcsinálónak nézzük át a tavaszi vizsga kézben kötött csokrait. A két éves mesterképzésnek egy magyar résztvevője is van, Vrskovetz Maja, aki a tavaszi kiállítás alkalmával bevezetett minket a kulisszatitkokba, így most az ő szavaival ismerkedjünk meg a feladattal. 

„Menyasszonyi csokor

A tavaszi vizsgaidőpont miatt ez a feladat is más helyen került bemutatásra, mint ahol szokott. Idén az úgynevezett Kapitelsaal-ban, a Káptalan-teremben, ami közvetlenül a kerengőből nyílik. Ez egy nagyon különleges hely. Itt szentelik fel az szerzeteseket ill. itt ravatalozzák fel haláluk után a mai napig is. Számomra ez a hely nagyon különleges jelentéssel bír, a kezdet és a vég szimbóluma egymás mellett.

Az osztály úgy döntött, hogy a csokrokat egy előre meghatározott méretű, háttérrel rendelkező alapon kell mindenkinek elhelyeznie.

Minden csokor mellé egy A4-es lapon leírást is kellett készíteni a vizsgázóknak olyan információkkal, hogy pl. milyen a menyasszony stílusa, milyen a ruhája (szín, anyag) milyen a haja, a sminkje, milyen magas, milyen évszakban van az esküvő, hol van a helyszín stb.

A csokor lehetett saját szárán kötött, vagy drótozott technikával készítve, vagy tűzőhabba tűzve.

Ezen a vizsgán két saját szárán kötött csokor készült, de ebből az egyik nem így lett megtervezve. Mivel a vizsgázóknak itt sincs túl sok idejük, így ha valaki pl. drótozott technikával szeretné elkészíteni a csokrát, akkor a segítőjével előtte való nap feldrótozza és megfelelően előkészíti a növényeket, így a vizsga ideje alatt „már csak” össze kell azt raknia. Sajnos az egyik vizsgamunka még a befejezése előtt balesetet szenvedett, és a diáknak fél órája volt, hogy előálljon egy másik csokorra. Itt nem csak arról van szó, hogy akkor összedob valamit. Mivel minden viráganyag, amit magukkal visznek Zwettl-be, egy-egy témamunkához van betervezve, ebben az esetben a virágkötőnek minden virága színes volt. Az eredeti elképzelés szerint a menyasszonyi csokra fehér jácintból lett volna és ehhez fehér hátteret is készített, ezért első körben valahonnan szereznie kellett fehér virágokat, melyeket aztán elő kellett készítenie és megkötnie a csokrot. Ezek után egy passzoló vázát kellett keresnie és egy új leírást is a menyasszonyról… mindezt természetesen teljes nyugalommal.

A fotók itt is önmagukért beszélnek, csodás alkotások készültek!”

Az őszi kiállítás megtekintésének időpontja, szeptember 11 vasárnap.

 

A jelentkezési lap INNEN tölthető le.

Bővebb információ: Szentpéteri Szabolcs (+36 20 375 7670), Tóth Zsuzsa (+36 70 415 5243)