A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szervezésében, többször jártunk már a virágos utak keretein belül kertészetlátogatáson, külföldi virágos kiállításon. Idén tavasszal is ellátogattunk Ausztriába, a pandémia miatt elhalasztott virágkötészeti mestervizsga megtekintésére. Idén ősszel is lesz kiállítás, amire szintén tervezünk egy utazást, így kedvcsinálónak nézzük át a tavaszi vizsga kézben kötött csokrait. A két éves mesterképzésnek egy magyar résztvevője is van, Vrskovetz Maja, aki a tavaszi kiállítás alkalmával bevezetett minket a kulisszatitkokba, így most az ő szavaival ismerkedjünk meg a feladattal. 

„Temetési dekoráció

Mondhatnánk azt is, hogy temetési koszorú a téma, de a helyzet az, hogy bármilyen temetési dekorációt el lehet készíteni. A koszorún kívül lehet ez szívforma, gömb, kereszt, bármilyen urnadekoráció vagy koporsódísz. Bár legtöbben a koszorút választják, mindig akad egy két kivétel.

Ezek a dekorációk az apátság almáspincéjében voltak kiállítva.

Amennyiben valaki koszorút készített, akkor egységesen egy alacsony 1*1m-es alátétre kellett helyezni, ezt az osztály határozta meg. Mivel annak anyaga és színe nem volt megkötve, már itt elkezdődött a tervezés. Mi emeli ki legjobban a rá kerülő alkotást úgy, hogy nem nyomja el azt.

 A koszorúknak cca. 80cm átmérőjűeknek kellett lenniük. Lehetett fonni, kötni, tűzni, ragasztani stb. Lehetett teljes koszorú, háromnegyedes vagy fél. Az alap tűzőhab, szalma, polisztirol, akármi.

Az alapanyagok tárháza itt kifogyhatatlan. Már lehet dolgozni termésekkel, magokkal is.

Ugyan úgy, mint az eddigi munkáknál sok mindent át kell gondolni a tervezés során. Milyen színt szeretnénk használni, az optikailag hogyan hat, annak megfelelően kell meghatározni az arányokat, az alátét színét és anyagát. Ha keverjük a színeket, azt milyen mértékben tesszük. Választhatjuk azt, hogy csak gyógynövényekből készítjük a koszorút, vagy fonunk egyet som ágakból. Nagyon elterjedt például, hogy egy polisztirol koszorú felső részét kivágva, oda tűzőhabot téve, bedekorálva vágott virággal, a koszorútest többi részét pedig valamilyen terméssel vagy maggal leragasztva készül a vizsgamunka.

Mivel maga a témakör tele van szimbólumokkal, ahogy a koszorú és a kereszt is erős szimbólum, ezt is lehet alapnak venni. Olyan növényi anyaggal dolgozni, ami például egy rég letűnt kor hiedelemvilágában nagyon erős jelentéssel bírt.

De inkább beszéljenek helyettem a képek!”

 

Az őszi kiállítás megtekintésének időpontja, szeptember 11 vasárnap.

 

A jelentkezési lap INNEN tölthető le.

Bővebb információ: Szentpéteri Szabolcs (+36 20 375 7670), Tóth Zsuzsa (+36 70 415 5243)