A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac szervezésében, többször jártunk már a virágos utak keretein belül kertészetlátogatáson, külföldi virágos kiállításon. Idén tavasszal is ellátogattunk Ausztriába, a pandémia miatt elhalasztott virágkötészeti mestervizsga megtekintésére. Idén ősszel is lesz kiállítás, amire szintén tervezünk egy utazást, így kedvcsinálónak nézzük át a tavaszi vizsga kézben kötött csokrait. A két éves mesterképzésnek egy magyar résztvevője is van, Vrskovetz Maja, aki a tavaszi kiállítás alkalmával bevezetett minket a kulisszatitkokba, így most az ő szavaival ismerkedjünk meg a feladattal. 

„Növénybeültetés

Idén a tavaszi időpont miatt a diákok úgy döntöttek, hogy a növénybeültetéseket az apátság kerengőjében fogják bemutatni és nem az apátság körül elszórva a kertben. Zwettl-ben az időjárás nagyon változékony tud lenni, előfordul, hogy ilyenkor fagyok vannak, vagy leesik a hó, ezért született ez a döntés. A beltéri beültetések pedig a bálteremben kerültek bemutatásra.

Az első fontos szempont, amit el kellett dönteni ennél a vizsgamunkánál, hogy kültéri vagy beltéri beültetés készül-e. Itt, amit a vizsgáztatók néznek, és komoly pontlevonás jár: ha kültéri a növénybeültetés, akkor a kaspó alul lukas legyen, kiengedje a vizet, ill. technikailag úgy legyen összerakva, hogy az a kültéri megpróbáltatásokat jól állja, pl. egy olyan kaspó, ami meleg ragasztópisztollyal lett összeragasztva tobozokból, az nem megfelelő ellenben a drótozással. Ez a beltéri beültetéseknél nem szempont.

Természetesen nézik, hogy maga a beültetés szakszerű legyen, meglegyenek a különböző réteget, a növény fajtájának megfelelő legyen az ültetőközeg stb.

A tervezésnél a diák kitalál egy fő irányvonalat, ami alapján szeretné az alkotását elkészíteni.

 Van, akinek fontos, hogy a kaspót saját maga készítse, el pl. ágakból fonja meg vagy egy alapot száraz levelekkel ragaszt le (itt, ha kültéri a beültetés, akkor természetesen kültéri erős időjárásálló ragasztót használ). Volt idén olyan kaspó, melyet a vizsgázó egy hatalmas nagy farönkből vájt ki.

Lehet az is fő szempont, hogy a kaspó olyan anyagból készüljön, ami a bele kerülő növény természetes környezetében megtalálható.

Másik fő szempont lehet a szín, pl. a kaspó színe a bele kerülő növényanyag színének a komplementere. De ugyan így a textúra is.

Lehet az is pl. hogy csupa gyógynövényből álló beültetés készül egy olyan kopott régi fiókba, amit az ember egy antik piacon talált és régen gyógyszertári szekrény része volt. De volt már olyan is, hogy olyan virágos növények kerültek egybe, melyek egy méhek által kedvelt réten megtalálhatóak, és ezeket egy méhkaptárba ültette be a diák.

A fő irányvonal mellett sok kisebb dologra is oda kell figyelni:

  • arányosság: pl. a kaspó arányai magasság, szélesség, a kaspó és a növényanagy aránya stb.
  • szín: monokróm vagy színes, ha nagyon színes és a cél a harmónia, akkor a színek megfelelő arányban vannak a kompozíció minden részében elosztva stb.
  • ha pl. egy szárazabb tűrőképességű növényt összeültetsz egy vízigényes fajtával, vagy egy árnyékkedvelőt egy félárnyékkedvelővel az nem szerencsés.

A vizsga folyamán a diákok eldönthetik, hogy szeretnék-e a munkát teljes egészében a vizsgaidő alatt elkészíteni – ez másfél óra erre a feladatra – vagy előkészülnek akár szinte teljesen. A lényeg, hogy abban a másfél órában, amíg a vizsga tart dolgozzanak a feladatukon.

Ahogy a fotók is mutatják, idén is nagyon szép és igényes munkák készültek.”

Az őszi kiállítás megtekintésének időpontja, szeptember 11 vasárnap.

 

A jelentkezési lap INNEN tölthető le.

Bővebb információ: Szentpéteri Szabolcs (+36 20 375 7670), Tóth Zsuzsa (+36 70 415 5243)