Az idei év sem indult kihívásoktól mentesen a nőnap előtti változásokkal. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a vírus működése és veszélyei idén már nem voltak ismeretlenek előttünk. A nőnapi értékesítési lehetőség elveszítése sokban hasonlítható a kertészek tavalyi kiszolgáltatottságához, az áruban benne van az adott vállalkozás tőkéje, sőt még az is gyakran előfordul, hogy az áru nincs is kifizetve, ekkor „lehúzni a rolót” az hatalmas veszteség.

Az idei NŐNAP nagyon gyors reakcióra késztette a szakmánkat, az utolsó filléreket a piacon elköltve érkezett a negatív hír. Az érdekképviselet láncolata tökéletesen működött, a tagszervezetek jelzéseit a Szakmaközi Szervezet azonnal továbbította a döntéshozó szintek felé. A reakció részünkről is nagyon gyors volt, szinte azonnali tv, rádió interjúkat tudtunk szervezni, az online kommunikációt átállítottuk hétvégi nőnapra, ezen felül nagyon hamar megérkezett a hétfői nyitvatartási lehetőség extra reklámmal a miniszterelnök, valamint az agrárminiszter szájából! Melyik másik ágazat tudott ilyen pozitívan a reflektorfénybe kerülni korábban?

Szakmaközi Szervezetről

2020. tavaszán a vírus megjelenésekor a teljes ágazat összezárt, és egységessé vált. Az teljes szakmai összefogás eredményeképpen létrejöttek az ágazatunk jellemző adatai (foglalkoztatottság, vállalkozások száma (megtekinthető itt), mellyel a Szakmaközi Szervezetünk (Díszkertészek Szakmaközi Szervezete) már megfelelő súllyal tudott minden alágazatot (kertépítők, virágkötők virágkereskedők, termelők, faiskolások, szakoktatás, nagykereskedelem, kertészeti árudák, stb.) és minket is Flora Hungaria Nagybani Virágpiacot képviselni. Gyorsan kiderült, hogy a mi ágazatunk egyetlen erénye nem csak a termékek „szépségében” rejlik, hanem jelentős gazdasági súlyával több agrár ágazatot megelőzve a figyelem középpontjába tudott kerülni, nagyobb gazdasági jelentőséggel bír. A szakmapolitika szemében az ágazatunk megítélése egycsapásra megváltozott. A Szakmaközi Szervezet sokéves építkező, összefogó munkájának gyümölcse a – válságban megtapasztalt teljes ágazati összefogás hatására – beérett. Így tudott sikeres lenni a tavalyi szakmaközi érdekegyeztető munka, ahol elég, ha a tavaszi időszak értékesítési lehetőségeire vagy az anyák napjára gondolunk. Miért emelem ki mindezt? Mert a szakmánknak legutóbb 1995-ben volt ilyen szervezete, hiányában azóta csak elszenvedte a globális hatásokat. Hatékony érdekképviselet hatékony elismert csúcsszervezet nélkül nem tud megvalósulni.

Köszönet
Szeretném őszinte köszönetemet kifejezni a Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének, amelynek mi is tagjai vagyunk, minden tagszervezetének és főleg a szervezetet képviselő dr Orlóci Lászlónak, hogy az első csütörtöki telefonbeszélgetéstől számítva rekord idő alatt jutott el az összes kérésünk a miniszterelnökséghez, az agrárkamarához, az agrártárcához, és kaptunk pozitív választ. Köszönjük az összes nőnap sikerén munkálkodó kolléga és szakmabeli munkáját, elhivatottságát, rugalmasságát, a sok észrevételt, kérdést, segítséget, együttműködést! Ismét nagyon jó volt megtapasztalni mindezt. (A kiadott reklámanyagainkról készült gyűjtemény itt elérhető)

További megoldandók
A hétfőt megmentettük, de hogyan tovább? Természetesen szeretnénk, hogy a virágboltok minél inkább részt tudjanak venni a kereskedelemben, a tárgyalások folynak. A nőnappal kapcsolatos sikerek mellett sok nyitott kérdés van a következő időszakkal (rendelet értelmezés, ki maradhat nyitva, ki nem, újranyitás lehetősége, ki árusíthat virágot stb.) kapcsolatban, ezeket összegyűjtöttük és eljuttattuk az operatív törzshöz. A hasonló ágazati problémákkal, kérdésekkel kérjük, hogy összegyűjtve keressetek meg minket, vagy pl. a Virágkötők Egyesületét, hogy továbbítva a Szakmaközi Szervezet a megoldással is tudjon foglalkozni.

Nőnapi kérdőívünk itt elérhető:
Kiskereskedők részére ITT
Nagykereskedők részére ITT
Flora Hungaria Nagybani Virágpiacon árusítók részére ITT

Továbbiakban kitartást, a lehetőségekhez mérten sikeres üzletmenetet kívánunk!

Treer András
ügyvezető

 

nőnap

nőnap