A HungaroGreen 2021 faiskolai kiállítás kísérő rendezvénye volt a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete által szervezett „Több zöld várost Európának” szakmai konferencia, ahol Tarpataki Tamás agrárpiacért felelős helyettes államtitkár röviden fölelevenítette a szakmaközi szervezet tartalmát és jelentőségét.

(Tarpataki Tamás agrárpiacért felelős helyettes államtitkár, HungaroGreen 2021. szeptember 7. Fotó: M.A.)

Hangsúlyozta az tény, hogy a díszkertész ágazat érdekképviseletét ellátó civil szervezet 2018-ban elismert szakmaközi szervezetté vált, a megszerzett jogosultságai és lehetőségei kapcsán minőségi ugrást jelent az érdekérvényesítésben.

Olyan eszközökkel élhet, amelyek más esetekben versenyjogi okok miatt nem megengedettek, így a jelenlegi szabályozás alapján különleges státuszt képvisel.

A helyettes államtitkár ismertette: a szakmaközi szervezet kitüntetett jogi forma az európai unióban. Egy olyan uniós jog alapján létrehozott és elismert szervezet, amely vertikális integrációt valósít meg. 

A szakmaközi szervezet belső kommunikációja vertikálisan valósulhat meg, az ágazat termelői, feldolgozói (szolgáltatói) és kereskedői bizonyos feltételek mellett beszélhetnek, tárgyalhatnak egymással. Ebben áll a jelentősége is, ugyanis sehol máshol nem lehet szakmaközi szervezetet, vertikális integrációt, létrehozni csak a különböző mezőgazdasági ágazatokban, így a dísznövényágazatban is. Bármilyen más területén a gazdasági életnek, az uniós szabályok tiltják, hogy a szereplői egy asztalhoz üljenek. Magyarországon egy ágazaton belül egy elismert szakmaközi szervezet működhet.

A Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezete vertikálisan tömörítheti a termelőtől a feldolgozón (szolgáltatón) át a kereskedőig az egész dísznövény ágazatot úgy, hogy az nem okoz versenyjogi problémát.

A szakmaközi szervezetnek különböző jogosítványai is vannak. Magyarországon a szakmaközi szervezeteket olyan módon ismerik el, hogy az országot egy régiónak tekintik, egy ágazat egy szakmaközi szervezetet tud létrehozni, amely szükségszerűen tömöríti az ágazat tagságának a többségét. Jogosultsága közé tartozik többek között a termelésszervezés, belső megállapodások, döntések meghozatala, marketing alap létrehozása.

A díszkertész szakmaközi szervezet létrehozhatja a saját marketing alapját, oly módon, hogy az a „nem tagságra” is kiterjeszthető. A kiterjesztés miniszteri rendeletben valósul meg.

A kiterjesztés lényegéről elmondta, ha egy ágazatnak létezik egy az egész ágazat érdekében tevékenykedő szakmaközi szervezete, ott nagyon lényeges, hogy mindenki viselje annak a terheit, függetlenül attól, hogy tagja vagy nem tagja a szervezetnek.