A HungaroGreen 2021 kiállítás egyik kísérő rendezvényét, a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének „Több zöld várost Európának” című konferenciáját, Orlóci László elnök nyitotta meg.

Nagy örömmel köszöntötte a kiállításra és a szakmai programokra nagy számban érkezett díszkertészeket és a meghívott vendégeket.

(Orlóci László a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének elnöke, HungaroGreen 2021. szeptember 7. Fotó: M.A.)

Röviden felidézte a civil érdekképviselet 2014-től napjainkig megtett útját, melyben a (Covid-19) koronavírus járvány egy új fejezetet nyitott. A válság idején megvalósult szakmai összefogás pozitív hozadéka volt, hogy olyan ágazati adatokhoz jutottak, amire korábban nem volt példa és amelynek eredménye nagy meglepetést okozott. Az adatokból kiderült, hogy a „kicsinek” tartott dísznövényágazat, valójában egy komoly, az éves árbevételt tekintve 500 milliárd Ft-os ágazat. A szám ennél magasabb is lehet, ha tartalmazná a nagyberuházások zöldfelületi fejlesztéseit és a magyarországi települések „zöld” vagyonát.

A kormányzat is elismeréssel figyelt fel a díszkertész szakmára, mondta és ez a figyelem mindmáig érezhető.

Emlékeztetett, a járvány idején a kormány és a szakigazgatás gyors intézkedésének köszönhetően a dísznövény-ágazat 1,5 milliárd Ft támogatási kerethez jutott. Munkavállalóként 3-500 ezer Ft bértámogatást jelentett, és nagy segítséget azoknak, akik nagy bajba kerültek.

Volt egy másik kedvező fordulat is, amire senki sem számított. A „Maradj otthon, kertészkedj” szlogen a kijárási korlátozás idején megtette a hatását.  A díszkertészeti termékek iránt várakozást felülmúló kereslet, jót tett az ágazatnak és szereplőinek.

Hangsúlyozta, soha nem látott lehetőség előtt áll a díszkertész szakma.  Érdekképviselete 2018 óta elismert szakmaközi szervezetként működik, így a válság idején már szakmaközi szervezetként léphetett fel, és tarthatott kapcsolatot a kormányzattal.  

A szervezet, most eljutott oda, hogy megteremtette a marketing- és innovációs alapját, amely a díszkertész szakma érdekét szolgáló intézkedés, hisz egy szakmai szervezet akkor lehet sikeres, ha megteremti az anyagi függetlenségét is. Az anyagi függetlenség nem a szervezet fenntartását szolgálja, hanem a fenntartott szervezet hatékonyságát az érdekképviselet terén.

Úgy vélte rövidesen megjelenik az a miniszteri rendelet, amely lehetővé teszi, hogy a díszkertész szakmaközi szervezet éljen a kiterjesztés jogával, amit uniós jogszabály tesz lehetővé. Így mindazok akik a díszkertész ágazatban tevékenykednek, a jövőben azon keresztül támogathatják, a még hatékonyabban működő, professzionális érdekképviselet létrejöttét.  

A termesztőket, feldolgozókat, kereskedőket vertikálisan tömörítő szakmaközi szervezet elismerése előtt a díszkertész szövetség az „Együtt a szakma.  Díszkertészek lendületben” mottót tűzte zászlajára. A szakma ma már együtt van, eljutott ide. Most a további kitűzött célok, meghirdetett programok megvalósítása előtt áll.