Advent szavunk a latin adventus főnévből ered, jelentése eljövetel, megérkezés. A reményteli várakozás időszaka ez, a keresztény hitvilágban Krisztus eljövetelére, a karácsonyra való felkészülés. Az ünnepi időszakot már az V.-VI. században is megünnepelték, amikor az éjféli harangszó jelezte az advent kezdetét. Eredetileg 40 napos időszakot jelentett, a Gergely naptár bevezetése után azonban négy hétre rövidült. A régi időkben advent a böjt és az imák időszaka volt, napjainkban inkább a karácsonyra való felkészülés periódusa.

Az adventi koszorú elkészítésének divatja csupán a XIX. században jött divatba, azonban már a pogány korban is léteztek hasonló ünnepi díszek. Magyalt, fagyöngyöt, terméseket és örökzöld növényeket használtak az ajtók és lakásbelsők díszeként. Fontosnak tartották a természethez való visszanyúlást, a natúr elemek használatát. Szerénységre, meghittségre törekedtek. Európában először Heinrich Wichern, egy lelkész tette az ünnep részévé a koszorút. 24 gyertyával díszített kocsikerék segítségével jelezte az árvaház gyermekei számára az ünnepig hátralévő időt. Az észak-német területet követően hamarosan Ausztriában is meggyulladtak az első gyertyák. Ma már szerte a világon az ünnep népszerű kellékévé vált az adventi koszorú, s a négy vasárnapra visszaszoruló gyertyagyújtás fokozza a várakozás örömét. 

De hol van már a régi szemlétet, hol van a visszafogottság, a szerénység, a természet szeretete? A mai világban nagyon kifordult minden magából, nagyon más szempontok és nézetek vették át a régi szellemiséget. Eluralkodott a kellékek, művi kiegészítők, festett trópusi száraz elemek sokasága, háttérbe szorítva a hazai növényvilág kínálta lehetőségeket. A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac idei utolsó alkotónapja ezt a hagyományt idézte vissza, előtérbe helyezve a hazai természetes, szezonális növényvilág sokféleségét.

 

Az alkotónap első etapjában a fenyőfélék ismerete volt a téma, a virágpiacon is megtalálható összes tűlevelűvel megismerkedhettek a résztvevők. Rendszertanilag csoportosítva, először kivetítőn, majd élő valójukban kézbe vehették a hajtásokat és tobozokat is. A következő részben az elkészítendő három adventi koszorú növényanyagát vették végig, hisz megannyi érdekesség kínálkozott itt is. A növényismereti részek után, az adventi időszak egy igen fontos kiegészítőjéről, a gyertyákról volt egy részletes előadás. Megismerkedhettek a gyertyakészítés módjaival, a gyertyák alapanyagaival, a különböző színezési eljárásokról. Ezen részben egy igazán hozzáértő személy volt segítségünkre, Mészáros Lőrinc, a Gyertya Áruház képviseletében beszélt, a saját gyártású gyertyáikról. Végezetül az arányokról esett szó, részletezve. hogy mekkora legyen a koszorútest a középső lyukhoz képest, milyen magas legyen a koszorú, mekkora gyertyát alkalmazzunk.

Mindezek után kezdődhetett a valódi munka, a higiénia szabályok betartásával, a megfelelő távolság megőrzésével. Első munka egy Tobozokkal körbevont szalma alap díszítése volt, ahol a koszorútestet fejjel lefelé használva dolgozták fel. A gyertyák speciális rögzítése és tűzbiztossá tétele után, jöhetett a díszítés, ahol egyes elemeket letűzve, másokat ragasztva rögzítettek az alapra. Egy elemes égősor is bele lett dolgozva a koszorúba, amivel visszafogottan, de mégis hangulatosan hozzájárulhatunk az ünnepiességhez. A megannyi termés, toboz, száraz és élő elem vegyes használata, változatossága teremtette meg az összhangot. A visszafogott színek utaltak a várakozásra, és a szerénységre egyaránt. A legvégén alkalmazott műhó spray pedig, az évszak zúzmarás időjárását segítette megidézni.

Második készítményként egy tűzőhab karikába készítették a résztvevők. A Flora Trade által gyártott tűzőhab koszorúk, és azok hab alapja remek lehetőséget kínálnak arra, hogy azokat műanyag gyertyahüvelyekkel átszúrva, megemelhessük, magasabbá tehessük. Így tettek a résztvevők is, légiesebbé, arányosabb testtűvé alakították ki a koszorút. Növényanyagból csupa ezüstös színű alkotó elemekkel dolgoztak, hiszen nem csak fenyő alkalmazható ilyenkor, más típusú örökzöldek is rendelkezésünkre állhatnak. Ez estben nem négy, hanem ennek többszörösét, nyolc gyertyát használtak díszítésként, majd a különböző terméseket és kiegészítőket drótszárra dolgozva tűzték az alapba. A természetesség, visszafogott színhasználat itt is fontos szerepet játszott.

A harmadik feladat egy kombinált technikai megoldás volt, ahol a tobozos szalmaalapra dolgoztak rá pluszban egy tűzőhab koszorút. Az első feladatban egy anyagában színezett öntött gyertyát használtak, a másodikban egy mázas formázott gyertyát, míg a harmadikban egy préselt technikával kivitelezett gyertya volt alkalmazva. A gyertyák rögzítése után, és az alapok összedolgozását követően a díszítés a zöld szín főszereplésével történt. A fenyőfélék, mohák és zuzmók alkalmazása után a tél virágait használták díszítésként. Hunyort és cikláment tűztek a tűzőhab alapba, illetve a feketefenyő még zárt, másodéves tobozát építették a koszorútestre. A legvégén, éppen csak kiegészítésként néhány pici üveggömb került fel, egy csipet csillogást kölcsönözve a koszorúnak.

A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac árusítói most is támogatták a programot.

Az alábbi cégek csodás termékeivel dolgoztak a résztvevők:

8168 Bt.44 stand
Balázs János626 stand
Corolla Kft.9 stand
Decoration & Design Kft.507 stand
Euro Souvenirs Kft.10 stand
Flora Trade Kft593 stand
Károlyi Ibolya212 stand
Kusnyér és Társa Bt.542 stand
Latyrus Kft.40 stand
Mészáros József339-341 stand