Ismerjük a sötét, esetleg esős reggelek komor hangulatát, amikor még ahhoz sincs kedvünk, hogy az ágyból kibújjunk, pedig vár a napi rutin, fel kell kelni. Az ébredéshez duplaannyi elszántság kell ilyenkor, ellentétben azzal, amikor a reggeli lágy napsugár az ébresztőnk, és friss levegő ömlik be a nyitott ablakon. Micsoda különbség a tus alá kedvetlenül elvánszorogni, vagy fürgén beugrani és felfrissülni. Persze ez függ attól is, valaki éppen milyen kedélyállapotban van, vagy milyen lábbal kelt is felt. A kedélyállapot egyébként az az érzelmi, vagy akár elmebeli állapot, amelyben valaki egy maghatározott pillanatban van, melyet mindenkor a külső benyomások, vagy belső érzelmek keltenek. Vannak, akik jó és vannak, akik rossz kedéllyel indulnak neki a napi rutinnak. Piacnapokon kora reggel sokakat ez utóbbi kerít hatalmába, de akadnak, akik mindig vidáman, széles mosollyal vetik bele magukat az anyagbeszerzésbe. Ilyen ember Juhász Ili is, vagy nevezzük Tündérvirág Ilinek, aki minden piacos napon vidáman, tetterőtől buzogva rója a sorokat a csarnok területén. Öröm vele összefutni, az ember gyerekének egyből feldobja a napját. Szóval a jó kedélyű ember tetterőt sugároz, és másokat is tettekre sarkall. Ne engedjük, hogy egy szürke reggel, vagy a covid miatt fejünk felett lebegő kétely elrontsa kedvünket. Vegyünk példát Iliről, és terjesszük jó kedélyünket.

Juhász Ili Törökszentmiklóson él és alkot, vezeti a Tündérvirág virágüzletet. Legfőbb segítsége, és egyben menedzsment és marketing felelőse leánya, Liliána. A Flora Hungaria Nagybani Virágpiac által szervezett adventi és karácsonyi online bemutatón Ili is mutatott néhány ötletet, praktikát, megoldást. Bepillantást engedve, hogy feléjük hogyan zajlik a felkészülés, milyen munkák népszerűek az ő üzletében.

 

Első körben a klasszikus piros-fehér színkombinációt, a gyerekes családok örök kedvencét mutatta meg. Ez a színpárosítás mindig a mikulásra emlékeztet, Játékországba repít minket. Oda, ahol a manók a legjobb cimborák, oda, ahol mindig hó lepi a tájat. Ezekben a munkákban mindig szerepet kapnak az örökzöldek, utalva az erdőre, mindig részesei a manók, hisz ők az alkotók, és természetesen a megannyi játék, mézeskalács, diótörő. Ili készített egy kopogtatót, egy hozzá illő adventi koszorúval.

Ugyan ebben a színvilágban, mesevilágban adott ötletet arra, hogy a bejárati ajtó melletti ablakpárkányra hogyan tudunk díszt készíteni. Különböző méretekben is elkészítette, megmutatta a dísz elkészítésének folyamatát, valamint kitért annak rögzítési módjaira is. Felhívta a figyelmünket a fények szerepére is, így mindegyik díszébe egy elemes égősort is elhelyezett. Így sötétedés után hazaérve, azt bekapcsolva, máris ünnepi hangulatba kerülhetünk.

 

Következő szett, egy rozsdás hatású kerámia edény családba készült. Ez a típusú kaspó a természetes megjelenésével, barna színével remek alap akár élő kiegészítőkkel van díszítve, akár száraz elemekkel bedekorálva. Különböző formájú és méretű, de egyazon anyagú alapokba készített, egymással összhangban lévő díszekből remek hangulatú kirakatot is összeállíthatunk, de külön-külön is értékesíthetőek.

Ili megmutatta azt is, milyen az, amikor egy vásárló rá bízza, milyen csokor is készüljön. A törzsvevők ezt el is nevezték Ili csokornak. Az alapja drótszálakból összefont csokoralap, amiből bármilyen növényi részek, zöldek, virágok és bogyók kerülhetnek. Az alap segít megnövelni a csokor méretét, lazábbá, látványosabbá téve azt.

A Grincs fa hosszú évek óta töretlenül jelen van, egyfajta fenyőfa pótló elemként. Azonban ez egyre inkább háttérbe szorul, és a vevők valami újfajta, fenyőkhöz jobban köthető díszt keresnek. Ili megmutatta ő hogyan készíti a Grincset kiváltó díszeit. Egy cserép kaspóba, esetleg kaspóba fixen rögzít egy fa rudat, akár egy takarító eszköz nyelét, erre csirkehálóból kialakít egy süvegformát. Az így kapott alapot aztán alulról papírral kitömi, és rádolgozza a fenyőágakat, mohalapokat, amiket ezután bármilyen módon lehet díszíteni, akár elemes égősor segítségével is.

Talán a legmeghökkentőbb szín együttes a fekete-fehér kombináció volt, ebből is több féle kivitelezésű díszt láthattunk. Egy adventi koszorú, egy kopogtató, és egy adventi doboz dísz is készült, azonos alapanyagok felhasználásával, remek összhangot teremtve. Sokan idegenkednek a sötét színek használatától, pedig látványos, merész, de egyben elegáns hatást lehet velük elérni.

A természetesség jegyében, végezetül néhány natúr alapanyagból készült díszt is megnézhettünk. Az alapját tekintve lehet az akár egy kaspó, cserép, kalapdoboz, vagy esetleg egy műanyag ereszcsőből kialakított tartó. Ötletből és leleményességből nem lehet hiány. Ezt a felületet bevonhatjuk aztán bármilyen anyaggal, jelen esetben a nyírfa kérgének háncsaiból. Belsejét díszíthetjük élő anyagokkal és száraz kiegészítőkkel egyaránt. Egy másik lehetőség, amikor fatörzs darabokra építünk egy tűzőhab szeletet, és ebbe fenyőgallyakat, élő virágokat tűzünk, egy gyertya köré. Az orchideák szezonja most kezdődik, használjuk bátran a karácsonyi díszeinkbe, de ügyeljünk arra, hogy mindig fiolával használjuk.

Köszönjük Tündérvirág Ilinknek, hogy megmutatta nekünk az ötleteit, elmagyarázta a technikai megoldásait. Az online bemutató továbbra is megtekinthető a Flora Hungaria Nagybani Virágpiac Ismerősök, zártkörű Facebook csoportban.