Mindenkinek van valami kedvenc növénye, amit szeret is maga körül tudni. Ha még egy kert is adatik, akkor aztán jöhet a gyűjtési láz is, amíg a hely engedi. Számomra ilyen növény (többek között) a Hosta, vagyis az árnyliliom. De tőlem aztán mindenki hívhatja árnyékliliomnak is. Gondolta volna valaki hogy a spárgafélék családjába tartozik? Mert biza az ő rokonuk. Kelet-Ázsiából származik, onnan indult el világhódító útjára.

Az árnyliliom rendkívül népszerű évelő növény, melyet elsősorban szép lombozatáért ültetünk, bár a virágzata is látványos, mégis a levélzet az, ami impozáns megjelenést kölcsönöz neki. Valljuk be nyugodtan, mi virágkötők is ezért szeretjük rajongásig. Nevében a liliomot azért ragasztották rá, mert virágai emlékeztethetnek minket a liliomokra. Mondjuk ezen én tudnék vitatkozni.

 Tavasztól őszig különféle színekben pompáznak a kert árnyékosabb fekvésű részén, és ugyanezen időszakban a mi csokraink csodálatos alkotó eleme lehet. Nem tagadhatom, saját kertemben is 17 változata díszeleg, és különböző készítményekben is szeretem használni. Csak azok a mocsok csigák se szeretnék ennyire, hogy telerágják nekem lyukakkal.

Levelei színe és mintázata alapján lehetnek zöldek, kékek, sárgák, és ezek keverékei, melyek a levél közepén vagy szélén jelennek meg, de csíkosak, cirmosak, foltosak is léteznek. A levelek mérete formája és felületi textúrája is sokféle. A levél mérete a körömnyitől a kocsikerékig, alakja a keskeny, szalagszerűtől a szív- vagy köralakig változhat. Felülete lehet gyűrt, kreppelt, a levélerek mentén mélyen besüllyedt, széle hullámos, fodros.

A virágzata is színpompás. A harang alakú, fürtben elhelyezkedő virágok színe lehet fehér, halványkék, levendula, ibolyakék, esetleg lila. Nyílási idejük, fajtától függően, nyár elejétől októberig tart. De a virágaira majd egy másik cikkben még kitérünk, most nem ők a főszereplők, és virágzásuk sem indult be igazán.

Vágott zöldként használva csak arra kell figyelnünk, hogy a kellően érett leveleket használjuk, a túl zsenge vagy túl öreg levelek nem annyira tartósak. A fiatal levelek fonnyadásra hajlamosabbak, míg az idős levelek elsárgulhatnak. Levélnyelét, vagyis most nevezhetjük szárának, ajánlatos 2-3 naponta visszavágni, a víz cseréjének alkalmával.

Termesztése

Legtöbbjük az árnyékos-félárnyékos helyet, a nedves, tápanyagdús talajt kedveli. Késő ősszel vagy kora tavasszal tőosztással szaporíthatók. A tövek télen lombhullatók, de teljesen télállók. A gyökérdarabbal rendelkező, szétosztott növényi részeket jó vízelvezetésű, lehetőleg semleges kémhatású talajba ültessük. Tőosztásra a fiatalabb növényeket használjuk. Hálás növények száraz körülmények között is.