Kaposvártól északi irányban 20 kilométerre helyezkedik el a Deseda tó, melynek benyúló félszigetén helyezkedik el a Deseda „Kalanderdő” és arborétum. A tavat 1975-ben hozták létre a hasonló nevű patak felduzzasztásával. A parkerdő kialakítása 1978-ban kezdődött el parkoló építésével. A tó 8,3 km hosszú, 300 – 500 méter széles, jelenleg hazánk leghosszabb mesterséges vízfelülete. A parkerdő magába foglalja a 2015-ben kialakított kalanderdőt, és az 1978 óta folyamatosan fejlesztett arborétumot. A félreértések elkerülése végett a kalanderdő bekúszik a botanikai gyűjteménybe, annak szerves részét alkotja.

Az arborétum 26 hektárján felépülő létesítmények kivitelezésekor fontos szempont volt, hogy az épületek, játékok és más elemek természetes anyagokból, a tájba illeszkedő módon készüljenek el. Így alakult ki a 17,2 hektáros közös felület. A park jól kitáblázott, amelyeken ismeretbővítés, illetve a növényekről való tájékoztatás is zajlik. Az ismeretbővítő táblákon külön QR kód fedezhető fel, amelyet beolvasva további információk, és érdekességek tekinthetők meg. A látogatók üzeneteket hagyhatnak, illetve tapasztalataikat leírva is megoszthatják élményeiket a későbbi látogatókkal. A növényekről tájékoztató táblák nagyméretűek, az egyes pontokra kihelyezve jól tájékoztatnak az ott lévő növényanyagról. A ritkaságok alatt egyéni jeltáblák is vannak, amelyek ugyancsak pontos felismerhetőséget adnak.

 

A Zselic és Külső-Somogy határán lévő terület gazdagon bemutatja a hely flóráját és faunáját is. Fő állatai közé tartozik a magyar tűzlepke, és a kis apolló lepke. Emellett számos vízi, és gázló madár is megfigyelhető, mint pl. gémek, jégmadár, tőkés réce, de az invazív módon megjelent bütykös hattyú is hozzátartozik a tó képéhez.

Számos tőkés réce költ a térségben.

A táj képéhez hozzátartozik a bütykös hattyú.

A terület – melyen eredetileg egy tájidegen akácos volt – nagyon változatos természeti adottságokkal rendelkezik. Megtalálhatók száraz dombhátak, enyhe nyugati és keleti irányú lejtők, mocsaras részek is. A fiatal botanikai gyűjteményben szinte minden hazai fafaj előfordul, 73 lombos fafaj és 38 tűlevelű taxon. Az impozáns látványt nyújtó tűlevelűeket, hamis ciprusokat, tujákat és jegenyefenyőket sorokban és csoportosan ültették. Az arborétumban a külhoni fajok mellett olyan hazai őshonos fajok is megtalálhatóak, mint az ezüsthárs, a bükk, a nyír, a tölgy, de szelídgesztenye is látható.

A parttól 100 méter hosszú fahíd vezet a félszigetre, melynek végén fiatal mocsárciprus példány köszönti az odalátogatót. Tovább haladva a mozgáskorlátozottak számára is használható „kerekes úton” folytathatjuk sétánkat. Két fő útvonal közül lehet választani. A terület szélén, a tó partján lévő sétaút 1,4 km hosszú, míg a félsziget belsejében kanyargó – szerintem szebb és romantikusabb – 1,7 km hosszúságú. Mint már jeleztem az arborétum táblákkal bőven ellátott, de remek pihenőhelyek, esőházak, padok is ki vannak helyezve. A kisgyerekes családokra gondolva ott jártamkor zajlott egy új játszótér kialakítása.

A hely további érdekessége, hogy a tó túlsó Toponár felőli részén adták át 2015-ben a Fekete István Látogató Központot. Itt kerékpárt is bérelhetünk, és tavat a kialakított kerékpárúton körbekerekezhetjük. A látogató központban gyűjtemények, diorámák, és interaktív kiállítási tárgyak mutatják be a hely élővilágát. Ugyanitt be lehet fizetni egy kisebb hajóútra is, ami élőben mutatja a vízen az élővilágot.

A Deseda további értéke, a látogató központ mellett kialakított minden igényt kielégítő szabad strand, ahol a szép élményekkel gazdagodva testünket is megpihentetjük.

Az arborétum a 67-es útról közelíthető meg. Nem sokkal Magyaregres előtt kell egy helyi útra letérni, ahol jól kiépített parkoló, illemhely, forrás és pihenő várja a látogatót. Az arborétum állandóan nyitva tart, és belépő nélkül látogatható.