I. FLORA KUPA ÚJ IDŐPONTBAN!

Virágkötészeti verseny

2021. április 21-22.

 

A Hortus Hungaricus Nemzetközi Kertészeti Kiállítás hazánk legrangosabb, legjelentősebb kertészeti kiállítása volt, ahol a legfontosabb kertészeti termékcsoportok, szolgáltatók mutatkoztak be. A kiállítás fontos találkozási pontot jelentett az ágazat hazai és külföldi szakemberei számára. A termékek és szolgáltatások mellett a kertépítészetnek és a virágkötészetnek is szakmaiságot, színvonalat, értékes, rangos rendezvényt jelentett a múltban. Ki ne emlékezne a csokorkötő versenyekre, ahol a virágkötők bemutatkozhattak, megmutathatták tudásuk legjavát. Ilyenkor örömmel gyűltek össze, büszkén hozták magukkal az előre elkészített őszi hangulatú csokraikat, és öröm volt látni, hogy egységben, összefogásban képviselik a virágkötészetet.

Az idei évtől kezdve, a Fora Hungaria Nagybani Virágpiac szeretné egy kicsit megeleveníteni ezeket az eseményeket, és évente két alkalommal, tavasszal és ősszel, megrendezi a FLORA KUPA elnevezésű virágkötészeti versenyt. Bízva abban, hogy a virágkötők újra irányt tudnak majd mutatni, egymás fejlődését elősegítve, lendületben tudják majd tartani a szakmát. Minden alkalommal négy kategóriában lehet majd nevezni, hogy az azonos tudásszintű versenyzők, egymás között tudjanak megmérettetni. Külön feladat vár a nappali tagozatos diákokra, külön a felnőttképzésben tanulókra, és természetesen külön a már végzett, vagyis az aktív virágkötőkre. Szép számmal vannak köztünk sikeres mestervizsgával rendelkező kollégák is, így az ő számukra is készült egy kiírás, bízva abban, hogy ők is képviseltetik magukat, példát, és irányt mutatva a többiek számára.

Sokakban felvetődik azonban a kérdés, hogy kell e nekem versenyezni? Tudok-e én annyit hogy megmérettessem magam? Képes vagyok vagyok-e rá, hogy egy ilyen feladatot bevállaljak? Szükség van egyáltalán versenyre? Ha ráveszem magam, miért tegyem? Miért tegyem, ha „versenyző alkat” vagyok, ha éltetnek a kihívások, és miért tegyem, ha épp ellenkező alkat vagyok, vagyis inkább meghúzódok a háttérben? Meg hogyan is fogjak hozzá? És hogyan vigyem véghez? 

Ha szeretem a kihívásokat, kapásból felvillanyoz a lehetőség, és egyértelmű, hogy élek is vele. De ha ezt teszem, biztos, hogy még az eddiginél is ügyesebb leszek, hiszen még pontosabban készítem el a feladatot, mint általában. Ha e mellett döntök, biztos, hogy begyakorlom a céltudatos munkavégzést, a koncentrált tevékenységet. Olyan dolgot viszek véghez, ami példát mutat a többi virágkötő számára, erőt ad a bizonytalankodóknak, és tapasztalatot nekem. Nem beszélve arról a hatalmas örömről, ami abból az érzetből fakad, hogy MEGCSINÁLTAM!

És mi van akkor, ha idegenkedek az egésztől? Akkor célszerű átgondolni, milyen óriási változást, fejlődést hozhat, ha olyan dolgot vállalok be, amitől kicsit is tartok? Hogyan visz egy verseny bevállalása közelebb a célomhoz? Azt az embert, aki ebben az esetben benevezett a versenybe, össze se lehet majd hasonlítani azzal, akivé vált menet közben!  Az, hogy annyi mindenben változnia, fejlődnie kellett ahhoz, hogy véghez tudja vinni, különösen értékessé teszi az eredményt! Hogy bátor, és kitartó volt. hisz tudjátok, a bátorság nem a félelem hiánya, hanem a félelem legyőzése! Saját félelmeid legyőzése! Nem tudjuk önmagunkat igazán megismerni és értékelni anélkül, hogy összemérnénk tudásunkat másokéval. Mindenkiben jó érzést kelt az a tudat, hogy nem marad le másoktól, meg tudja oldani a feladatot.

Ebből már az is kiderül, hogy nem egymással kell versengeni, hanem bizony csak önmagadnak kell bizonyítanod, hiszen minden versenynek annyi nyertese van, ahányan teljesítik a feltételeket! 

De vajon kinek szólnak a versenykiírások? Egyértelműen  NEKED! Legyél akár „nyuszifül” kezdő virágkötő, vagy akár „rutinos róka”, mesterlevéllel a zsebedben, igen, Neked szól!

A Flora Hungaria nevében, ennek a gondolatnak a jegyében kívánok minden virágkötőnek sok-sok sikert a feladat elkészítéséhez.

A négy kategória a következő:

Virágkötők Csokorkötő Versenye

 

Nevezési feltétel: Ebben a kategóriában képzett virágkötők, vagy virágüzletben aktívan dolgozók nevezhetnek, akik még nem szerezték meg a virágkötő mester kitüntető címet.

Versenykiírás: „Új év, új alapok”

A feladat, egy dekoratív stílusban elkészített, a stílus szabályainak megfelelően kialakított, saját szárán kötött csokor. Külön figyelmet fordítva az arányokra, törvényszerűségekre. A csokorhoz egy szabadon választott technikával készített csokoralap használata kötelező. Az elkészített munkában minimum 80%-ban természetes alapanyagok, vágott virágok, vágott zöldek, vesszők, indák, egyéb növényi részek domináljanak. A túlzott kellékhasználat nem megengedett. A csokornak utalnia kell a feladat mottójára. A csokrot minden versenyző készen hozza a helyszínre, valamint annak elhelyezéséül szolgáló állványról, installációról, vázáról is ő gondoskodik, ügyelve az összhatás kialakítására is. A csokor minimum átmérője 40 cm, de nem nagyobb, mint 60 cm.

 

Részletes versenykiírás, jelentkezési lap, a feladat mottója, és minden technikai adat ITT érhető el. 

 

 

Virágkötő mesterek Csokorkötő Versenye

Nevezési feltétel: Ebben a kategóriában mestervizsgával rendelkező virágkötők nevezhetnek.

Versenykiírás: „Új kezdet”

A feladat, egy szabadon választott stílusban készített, saját száron kötött, laza szerkezetű csokor. Csokoralap használata nem megengedett, de szerkezet lazító elemek használata lehetséges. A csokornak saját száron stabilan meg kell állnia, elhelyezése kizárólag tálban lehetséges, melynek anyaga bármi lehet. Váza használata nem lehetséges. Fontos szempont a csokor stabilitása, és arányossága. Az elkészített munkában minimum 90%-ban természetes alapanyagok, vágott virágok, vágott zöldek, vesszők, indák, egyéb növényi részek domináljanak. A túlzott kellékhasználat nem megengedett. A csokornak utalnia kell a feladat mottójára. A csokrot minden versenyző készen hozza a helyszínre, valamint annak elhelyezéséül szolgáló állványról, installációról és tálról is ő gondoskodik, ügyelve az összhatás kialakítására is. A csokor minimum átmérője 50 cm, de nem nagyobb, mint 70 cm.

 

Részletes versenykiírás, jelentkezési lap, a feladat mottója, és minden technikai adat ITT érhető el. 

 

 

 

Felnőtt diákok Csokorkötő Versenye

Nevezési feltétel: Ebben a kategóriában, Felnőttképző intézetekben tanuló, vagy az elmúlt két évben tanulmányait befejező személy jelentkezhet, amennyiben nem dolgozik főállásban virágkötőként.

Versenykiírás: „Az én boldogságom”

A feladat, szabadon választott formavilágú, saját szárán kötött csokor, mely utal a versenyfeladat mottójára. A csokorhoz csokoralap használata kötelező, melyet a versenyzőnek kell elkészítenie. A csokoralap szabadon választott technikával elkészíthető (ragasztva, fűzve, fonva, tekerve, hajlítva), de kizárólag vesszők felhasználásával készülhet. Az elkészített munkában minimum 80%-ban természetes alapanyagok, vágott virágok, vágott zöldek, vesszők, indák, egyéb növényi részek domináljanak. A túlzott kellékhasználat nem megengedett. A csokor átmérője minimum 30 cm, de nem nagyobb, mint 45 cm.  A csokrot minden versenyző készen hozza a helyszínre. A versenyfeladat bemutatásául szolgáló vázáról, állványról, a versenyző gondoskodik, ügyelve az egységes kép kialakítására.

 

Részletes versenykiírás, jelentkezési lap, a feladat mottója, és minden technikai adat ITT érhető el. 

 

 

Diákok Csokorkötő Versenye

Nevezési feltétel: Ebben a kategóriában, szakiskolákban, nappali tagozaton tanuló diákok nevezhetnek, iskolájuk képviseletében, felkészítő tanár felügyeletével.

Versenykiírás: „Fiatalos Újítás”

A feladat, egy dekoratív stílusban elkészített, a stílus szabályainak megfelelően kialakított, szabadon választott formavilágú, saját szárán kötött csokor, mely utal a versenyfeladat mottójára. A csokor készülhet bármilyen technikával elkészített csokoralapba is, de ennek megléte nem feltétel. Az elkészített munkában minimum 80%-ban természetes alapanyagok, vágott virágok, vágott zöldek, vesszők, indák, egyéb növényi részek domináljanak. A túlzott kellékhasználat nem megengedett. A csokor átmérője minimum 25 cm, de nem nagyobb, mint 40 cm. A versenyfeladat bemutatásául szolgáló vázáról, állványról, a versenyző gondoskodik, ügyelve az egységes kép kialakítására.

 

Részletes versenykiírás, jelentkezési lap, a feladat mottója, és minden technikai adat ITT érhető el.