Egyre inkább hódít, és teret követel magának a vadvirágos csokrok korszaka. Menyasszonyok álmodoznak egy vadregényes, laza szerkezetű, apró virágokból összeállított álomcsokorról, és egy kerti összejövetelre is remek ajándék lehet egy szépen megkomponált mezei hatású csokor.

  Persze a legegyszerűbb az lenne ha kint a mezőn egy nagy séta közepette elkészítenénk a kívánt kompozíciót, de valljuk be ez az idillikus kép csak álom egy virágkötő rohanó életében. Szerencsére azonban a kertészek, termelők is felfigyeltek erre az igényre, így számtalan szebbnél szebb mezei jellegű virág és növény került tudatos termesztésbe.

Sokunknak nagy kedvence a Centaurea cyanus, vagyis a búzavirág. Májustól, akár szeptemberig rendelkezésünkre is áll.Egy fészkesvirágzatú, egyéves, tulajdonképpen gyomnövényről van szó. A régi szép időkben valóban, a gabonatáblák élénk színfoltjai voltak a pipaccsal, margitvirággal és a konkollyal együtt, de mivel a gazdák szemének nem ez volt a legcsodásabb látvány, a gyomirtókkal felvették ellenük a harcot, így mára már csak elszórva, elhanyagoltabb mezőgazdasági területeken jelenik meg.

Szerencsére azonban kertekben, virágágyásokban fennmaradt, sőt, igen komoly nemesítéseken is átesett egynéhány változata. Az alap színe a kék volt, ami önmagában is kivételes szépségű, de mára már megtalálható kék, lila, fehér és rózsaszín árnyalatokban, valamint nem csak szimpla, de telt virágú változatokban is. De nézzük csak meg közelebbről.

A növény maga nem aprózza el magát, akár az 1 méteres magasságot is könnyedén elérheti. Egy karcsú szárú, sátorozva elágazó szárrendszerrel rendelkezik, a gömbökön ülő fészkes virágzatok pedig a hajtások csúcsán, magányosan ülnek. Az egész növény felületét finom szőr borítja, amitől az egész egy ezüstös hatást nyújt számunkra. A fészkes virágzatok alapvetően két jól elkülönülő virág típusból tevődnek össze, nevesítve a középen elhelyezkedő csöves, valamint a virágzat szélén található nyelves virágokból. Persze ez a kis komisz búzavirág a becsapás nagymestere, mert míg kinézetre tényleg úgy fest mint egy klasszikus fészkes virágzat, igazából azonban csak csöves virágokból tevődik össze, csak éppen a külső virágok megnagyobbodtak, és erősen hasogatottak. Ha közelről megnézzük, akkor azért jól látszik hogy tölcsér formájúak, mint a többi csöves virág. 

A piacon szorosan összerendezett kis csomagokban, csokrokban kerül forgalomba, azonban jó ha tudjuk, hogy számára ez a legrosszabb ami történhet. Ha hazavittük, haladéktalanul bontsuk szét a csokrokat, alaposan tisztítsuk meg a szárakat, és szellős elrendezéssel helyezzük vázába. De miért is? A búzavirág nagyon érzékeny az etilénre, ezért jól szellőző térállásra van szüksége, és a vizébe semmi esetre se kerüljenek levélkéi. Ha odafigyelünk rá, vázatartóssága elérheti a 6-7 napot is.

Termesztés:

Természetes előfordulási helyén, a vadvirágos réteken május júniusban nyíli, de vágási célú termesztésben, szakaszos vetéssel késő őszig virágot nevel. Kedveli a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajt és a napos fekvést. Külön előnye, hogy jól bírja a szárazságot, a meleget. Gyorsan növő, felálló, elágazódó szárú egyéves növény. Hosszú szárral szedhető kitűnő vágott virág.

Ahogy az időjárás megengedi a magok április-májusban közvetlenül szabadföldbe vethetők. 15-20 fokos körülmények között 10-14 nap alatt csíráznak ki. Az egyenletes vízellátás segíti a kelést. Az ősszel vetett tételek kis rozettás leveles állapotban mennek a télbe. A fagyok ellen takarni kell a töveket, így tavasszal korán, június elején nyílni fognak.