A virágpiac igazi őszi arcát mutatja, mondhatni „roskadásig” tele van áruval, mely iránt a kereslet is egyre élénkebb. A hazai cserepes termesztők nagy mennyiségben helyezik piacra szezonális termékeiket, az ilyenkor megszokott nagy és kisvirágú árvácskákat, cserepes krizantémokat, díszkáposztákat. Őszi évelőket, pozsgásokat, csarabféleségeket, cikláment. A kínálat bőséges és színpompás, mégis az őszre termeszthető fajok szűkebb köre miatt kevésbé változatos, gazdag árvácskában és krizantémban. Mindkettő meghatározó, nagy jelentőségű kultúra mind a hazai termesztés, mind az értékesítés szempontjából.  Árvácskából a jelenlegi felhozatal nagyobbnak tűnik az előző évhez képest, ami a termesztők szerint nemcsak abból a keresletcsökkenésből fakad, amit a szokatlanul meleg szeptemberi időjárás okozott, hanem amihez a nagyobb forgalommal kalkulált többlettermelés is hozzájárul. A tavaszi árvácska idény a koronavírus-járvány miatt nem a termelők elvárásai szerint alakult, ám a felfokozott tavaszi kereslet többeket többlet áru előállítására sarkalt, ez látható.  Ahogy az is, hogy a kínált áru szép, a fajtaválaszték széles és korszerű, az árak elfogadhatók.

 

Nagyvirágú árvácsa (Viola Wittrockiana)

A közterületek, temetők, házikertek nyári virágképét váltják a páratlan színskálában nagyméretű virágokkal nyíló árvácskák. A  kültérre évben utolsóként ültethető növények virágzási ideje késő tavaszig eltart, télen szünettel. Az őszi választékban nagyobb helyet kapnak a világosabb színű, élénk sárga, narancs, fehér, világoskék fajták amelyek a sötétebb, borúsabb időszakban mutatósabbak. Az egynyári növények leváltását célszerű minél hamarabb megtenni, hogy az árvácskának legyen elég ideje erős gyökeret nevelni, és nagyobb biztonsággal a telet átvészelni. Hosszan tartó fagyos időszak közeledtével érdemes a kiültetett állományokat fenyőágakkal letakarni.

 

Mini árvácska (Viola cornuta)

Az ősszel kiültetett mini árvácskák általában nagy biztonsággal átvészelik a telet és a következő évben a hőmérséklet emelkedésével új erőre kapnak. Nagyvirágú társaiknál hosszabban nyílnak, jobban tűrik a meleget. Jól társíthatók a szezonálisan nyíló cserepes növényekkel, krizantémmal, ciklámennel, díszkáposztával. Mutatósak őszi évelőkkel, színes őszirózsákkal, pozsgásokkal vagy a tavasszal nyíló hagymás növényekkel vegyes kompozíciókban.

Kiültethetők virágágyásokba, sírokra, balkonládákba, teraszok fagytűrő növénytartóiba, dézsáiba, A kertberendezés, terasz, balkon stílusához igazodva cink kaspókba, különböző méretű fonott kosarakba, fa ládákba, dobozokba. Helyük van a paraszti kertekben, rózsakertekben, udvar belsőkben, évelő és virágos kertekben.

Apró virágaik gazdagon nyílnak, virágbőségüket a változatos és élénk színeik még inkább fölerősítik. Egyes fajták illatosak, mások csüngő típusúak. Legszebben mutatnak nagyobb csoportokban.

Díszkáposzta (Brassica oleracea)

A nagyméretű színes lombú növények újabban az őszi dekorációk divatos elemeivé váltak. Látványuk a közterületi kiültetésekben megszokott, használatuk az erkélyeken és a teraszokon még viszonylag új.  A díszkáposzták sajátos színvilágukkal és rozettás növekedésükkel gyönyörű kontrasztot alkotnak más őszi virágzókkal vagy levelükkel díszítő növényekkel társítva. A termesztett fajtától függően leveleik széle erősebben vagy kevésbé hullámos, színük sötétebb vagy halványabb zöld, közepük bordó fehér, piros vagy rózsaszín.  Nagyobb csoportba ültetve, feltűnő színfolt kialakítására képesek. Fagytűrők, csak nagyon hosszan tartó hideg esetén szorulnak védelemre.

Fotók: Merényi Alexandra